Martina Hohenberger, horor i mistrná psychologie

14.06.2018

Kdo mě trochu zná, ví, že oba žánry zbožňuji. Přiznám se bez mučení, že ačkoli ráda čtu knihy zajímavých českých autorů, doposud jsem speciálně v těchto disciplínách dávala přednost osvědčenému zahraničí. Nedávno jsem však svůj názor radikálně změnila. Narazila jsem na spisovatelku, která mi píše z duše. Hezký obrat, nemyslíte? Každopádně paní Martina Hohenberger se mnou doslova zacvičila.

Bydlím na Šumavě, své romány i povídky zčásti tvořím na procházkách lesem.  Na povídku "Golemova kletba", slibující pochmurný děj s děsivou zápletkou zasazený do šumavských blat, zrádných bažin, prastarých lesů protkaných cáry mlhy a hnilobného pachu tlejícího listí a mrtvých torz stromů, jsem se vrhla plna chvějivého očekávání. Od prvních vět jsem věděla, že jsem udělala velkou chybu. Vedle notebooku chladl čaj pro rychlejší usnutí a dobrý spánek??? a už první věty povídky (velikosti novely) mě ujišťovaly, že lehnout si hned tak nepůjdu. Půjdu, až to přečtu. Buď jsem si neměla vařit uspávadlo nebo otvírat Golemovu kletbu. Jak myslíte, že to dopadlo? Ano, máte pravdu.

Povídka není uhrančivá jen mistrným vykreslením hororových scén a svižným spádem děje, ale i perfektní znalostí šumavské krajiny, historie, místopisu, reálií, tradic, tajemných povídaček a v neposlední řadě povah drsných a svérázných starousedlíků. Mix neodolatelných substancí, kterému prostě propadnete a fakt, že musíte ráno vstávat, jde mimo vás. 

Nenechte se zmást titulním obrázkem s německým nápisem. Martina Hohenberger je Češka žijící a tvořící v Německu a teprve před několika dny vyšla Golemova kletba na Amazonu.de v německém - jejím vlastním - překladu. Najdete ji na tomto odkazu:

https://www.amazon.de/dp/B07DNGS5Z7/ref=sr_1_1?s=digital-text&ie=UTF8&qid=1528783119&sr=1-1

Kromě toho se povídka probojovala do finále literární soutěže DAIDALOS 2017 a následně vyšla v dubnovém čísle SF&F časopisu XB - 1.

Už nadpis napovídá, že hororová fantasy není jedinou parketou této  spisovatelky. Z její prvotiny "Rovnováha života" přímo čiší, že román napsala ruka, kterou vede talent, zkušenost a nevšední znalost lidské psychologie. Sama autorka o knize říká:    

"Pokud se rádi zakousnete do knihy a nepustíte ji ani ve dvě hodiny ráno a pokud vás zajímá hrdinka, která řeší podobné věci jako vy, hrdinka, která svým příběhem předvede, jaká kouzla a zázraky umí přinést život, objevíte v této knize jedno z tajemství vesmíru… že tohle je prostě život. Zázračný. A se vším všudy. A že láska je nad námi všemi."

A o čem kniha vypráví?

Hana Klímová je půvabná mladá žena, která se zamiluje do obdivuhodného muže. Připomíná to příběh upředený z mnoha odstínů fantazie, na nichž je založen úspěch nejedné pohádky. Jen kdyby nebylo té zpropadené nemoci, starostí o postiženou tříletou dcerku, žárlivého tatínka, bláznivé sestry, báječně ulítlé kamarádky do deště, inteligentní bejvalky coby zmije jedovaté, homosexuálního bratra psychologa a jeho téměř nezletilého milence. Tento román je plný zvratů a lásky ve všech jejích podobách. Jako dobře namíchaný koktejl na bázi nečekaných vzestupů a pádů vytváří perlivou příchuť skutečně pestrého života. A život sám získává titul barmana roku.

Už se těšíte, až si něco z tvorby Martiny Hohenberger přečtete? Zkuste odkaz na web: https://martinahohenberger.wordpress.com/knihy/