Je prokrastinace zhoubná?

16.08.2018

Prokrastinace - strašidelné slovo, viďte? Nevím, jak na vás, na mě působí téměř depresivně. Něco jako dekadence, zavání zmarem a úpadkem. Slovo, které dnes obsahují všechny návody na lepší, produktivnější a smysluplnější život. Těžko otevřete na internetu nějaký vzdělávací text, aby neobsahoval právě tento výraz. Řekla jsem si, že zjistím, co PŘESNĚ znamená, a zametu s úzkostí, kterou ve mně probouzí. Mohu vám prozradit, že jsem na tom ještě hůř. Zvlášť poslední věta definice dokazuje, že mám sice dobrou intuici, ale zaděláno na průšvih.

Jedná se o výraznou a chronickou tendenci odkládat plnění povinností a úkolů (zejména těch nepříjemných) na pozdější dobu. RIZIKOVÝ FENOMÉN PRO DUŠEVNÍ ZDRAVÍ!

Nevím jak vy, ale já asi popřemýšlím o včasné rezervaci lůžka v nějaké psychiatrické léčebně. Jsem totiž exemplární případ této CHOROBY, protože odkládám na pozdější dobu nejen povinnosti nepříjemné, ale i ty snesitelné, ne-li příjemné. Zajímalo by mě, jak vůbec může někdo zodpovědně určit, které věci jsou pro toho kterého člověka příjemné nebo nepříjemné a nehauzíruje-li už s duševní poruchou. Kupříkladu já strašně nerada luxuju, tak to odkládám a odkládám a nechci-li se doma brodit prachem a psími chlupy, nakonec to stejně udělám. Někdo jiný nesnáší úřady, tak to odkládá a odkládá a nechce-li dostat soudní obsílku, nakonec se tam vypraví. A jinak. Já třeba ráda píšu. Ale vždycky nemám co, tak si třeba třídím myšlenky zrovna u toho luxování a psaní odkládám. Nebo prostě NECHCI, tak bafnu knížku a čtu si. Večer si sice neodškrtnu splněné úkoly, ale mám dobrý pocit, že jsem zas jednou zvládla přečíst 50 stránek úžasné knihy. Tohle jedovaté slovo mi jednoduše zavání nebezpečnou výměnou CHTÍT za MUSET a LIDÍ za ROBOTY. Doufám, že už neuvidím, až zmizí ze slovníku cizích slov, protože už ho nebude zapotřebí. Až termín, který jen vznešeněji definuje obyčejnou a normální lidskou lenost, udělá z lidí figurky natažené klíčkem. Ve světě, kde lidé přestanou poslouchat své tělo, rozum, emoce, náladu a stanou se stádem plnícím úkoly, nemám co dělat. A doufám, že vy také ne.