Dnes jako před 1000 lety

30.07.2017

  • Všimli jste si, jak jsme zahlceni novými technologiemi? Jsme vzdělanější, kultivovanější, máme přehled o tom, co se děje na druhém konci světa vteřinu poté, co se to stane. Děti otvírají internet, jako by kousali do chleba a jeho neznalost jsme schopni tolerovat maximálně seniorům postiženým Alzheimerem. Tolik jsme si zvykli na jeho všestrannou pomoc, že bez něj jsme jak bez ruky, někteří i bez mozku. Každou sekundou jsou nám k dispozici miliardy informací, milióny webových stránek přetékají nabídkami na všechno myslitelné a řeší i takové blbosti, které naši rodiče zvládali levou zadní. A my "jdeme s dobou" jak stádo ovcí, abychom byli "in" a ne "out", najímáme si psychology a kouče, aby nám nedošel dech, nepropadli jsme depresím a nevyřadili se z oběhu. Myslíme si, že máme patent na rozum, a co nevyřešíme my, zvládne internet. A víte co? Jsme úplně vedle. Nemáme patent na nic, co je společné všem živým tvorům téhle planety. Pořád jsme v podstatě stejná zvířátka ovládaná pudy jako člověk - abych nesahala tak hluboko do historie a neopomíjela fakt, že pračlověk měl srst a my ne, což je jediný pokrok - třeba před 1000 lety.

Zlý pes vás kousne stejně, jako by vás kousl tenkrát - jen má patrně horší zuby, protože tenkrát žral maso, a ne granule. Má stejné instinkty jako kdysi a roztrhá slepici hnán úplně totožným pudem. Stovky let domestikace v lidské společnosti s psími pudy neudělaly vůbec nic. Myslím, že jsme na tom podobně.


Lidé jsou stejní, mění se jen kulisy

Žádné vzdělání, přehled a kultivovanost nezabrání vašemu partnerovi, aby vám nezahnul, jen k tomu má větší příležitost (je nás víc) a lepší a rafinovanější prostředky. Tehdy to dělali beztrestně pouze muži, žena byla trestána pranýřem, vyhnanstvím, upálením, někdy stačila rána pěstí. Bylo to rychlé a přehledné. Dnes z vás partner(ka) - ejhle rovnoprávnost - udělá psychickou trosku, pokud si zamane, že vás za vaše primitivní (základní) pudy zničí a rána pěstí je pod jeho (její) úroveň.

Žádné vzdělání, přehled a kultivovanost nezabrání zloději, aby vás okradl, jen k tomu má OPĚT lepší a rafinovanější prostředky. Dříve se mu usekla ruka a byl klid. Dnes jsme však humánnější a kultivovanější, tak ho zavřeme (když ho chytneme) a on to po propuštění ještě několikrát zopakuje.

Žádné vzdělání, přehled, ba ani internet nezabrání vrahovi, aby vás...

Všechno, k čemu nás nutí pudy, děláme dál - hezké je, že díky tomu snad nevyhyneme - jen tenkrát jsme konali primitivně a dnes s pomocí výdobytků evoluce konáme rafinovaně. Svlečte člověka donaha a postavte ho v mrazu před jeskyni. Umře? Ale kdepak. Hezky rychle nažhaví místo internetu svoje pudy a za rok vás přivítá u jámy s mamutem.