Všem čtenářkám i blogerkám děkuji za uveřejněné recenze. Velmi si jich vážím!Vaše obě knihy na mě udělaly obrovský dojem. Mám ráda knihy s psychologickou tématikou. Nejenže jsem psychologii vystudovala, ale jeden čas jsem se pohybovala mezi schizofreniky, kde bylo dost bývalých narkomanů, proto i Vaše především první kniha mi byla blízká. Obě knihy se čtou jedním dechem, jsou poutavé, výborně napsané, do detailu propracované, žádná informace navíc ani žádná nechyběla. I když se čtou rychle, na konci jsem si říkala, ještě ne, ještě nekonči! :)
Opět jsem si uvědomila, že řeším malichernosti a můj život je pohádka, což tyhle silné příběhy nám často připomenou.

                                                                                                     Martina Čuboková

Chcete si přečíst mé knihy?


Nedávno mě sama požádala o spolupráci zakladatelka a editorka blogu Penny-and-books s tím, že ji zaujala moje Panenka a ráda by na ni udělala recenzi. Nakonec jsme se domluvily na zrecenzování obou knih a Karolína už zvládla první. Opravdu - dostala mě. Kromě úžasné recenze zařadila Panenku mezi 12 nejlepších knih, které z celkového počtu 126 přečetla za loňský rok.


Bloggerka Ohanamon byla Vinou nadšená.

Líbila se jí i Panenka.

Ryzí opravdovost a upřímnost díla české autorky!

"Přišla jsem za vámi, protože opravdu od vás něco chci. Zajímáte mě, Evo, chci si s vámi povídat o vašem životě, chci vás požádat, abych vás mohla navštěvovat a abyste vyprávěla, na co si jen vzpomenete."

Za recenzní výtisk děkuji autorce Věře Kadlecové


Ke zrecenzování této knihy jsem se dostala přes samotnou autorku Věru Kadlecovou, která náš projekt Podporujeme (začínající) české autory oslovila a uhranula nás ukázkou, která byla nesmírně čtivá. Nemohly jsme a ani nechtěly odmítnout. :o)
Hned z úvodu bych ráda řekla, že pokud očekáváte prvotinu české autorky, načekáte se marně. PANENKA je sice první dílo Věry Kadlecové, ale ani vzdáleně prvotinu nepřipomíná. Já sama jsem si knihu zařadila mezi inteligentní psychologické romány pro náročné čtenářky.
Styl psaní je rozmanitý. Autorka má širokou slovní zásobu a dokáže ji bez váhání používat a navnadit své čtenáře. Již od začátku je poznat, že román má hlubší myšlenku, jelikož se Věra Kadlecová nad vším velmi zamýšlí. Nevyhýbá se kontroverzním tématům, ale nepíše nic přímo tak, aby byly situace nevhodné a vulgární.
Jak křehká a možná nepatrná je hranice toho, co dokážeme vydržet. Kdy přijde ten okamžik, ta téměř nepostřehnutelná sekunda, kdy naše vědomí řekne dost, a my už jsme přesvědčeni, že jsme překročili mez snesitelnosti vlastní existence.
Ústředním tématem knihy jsou osudy dvou žen - Beaty a Evy. Autorka se nad nimi uvažuje, poukazuje na uvěřitelné situace, které jsou velmi autentické a zasvěcuje čtenáře postupně do životů obou postav. Nikoho nezahlcuje, ale také jsem neměla pocit, že by autorka něco vynechala. Vše důležité bylo vyřčeno a každý má tak možnost se do postav vcítit a prožít s nimi emocionální okamžiky.
"Prosím, panenko, neboj se a důvěřuj mi trochu. Ukaž, pomůžu ti."
Eva má svůj život již prakticky za sebou, ačkoliv ji může čekat nějakých dalších dvacet třicet let. Ale natolik jí ho změnily osudné situace a činy, že nad ním již nemá moc. Ztratila svého manžela, své děti i svou lásku, která byla dá se říct i jejím prokletím. Velmi oceňuji, že se o Evě dozvídáme téměř celou její životní pouť. Beata moc neví, co si počít se svým životem. Viděla jsem v ní, že hledá něco, co by ji přimělo se posunout dál a žít tak, jak si skutečně přeje. Takhle neustále pátrá a soustřeďuje se právě na osud Evy, který jí otevře oči.
Richard je opravdu osobnost, která má silné charisma a dokáže na lidi zapůsobit. Já osobně jsem ho neměla zrovna v lásce, protože na mě působil až příliš bohémsky a egoisticky. Neřešil následky, dokud nenastaly a pak už bylo většinou pozdě...
Charaktery postav jsou opravdu hodně věrohodné. Jako by šlo o román podle skutečnosti, protože děj je velice upřímný a čtenář má tak pocit, že se klidně mohl udát.
"Jseš spokojenej?" začala na něj nevybíravě ječet. "Prachy! Furt jen prachy! To ti zřejmě nevadí za jakou cenu, co?"
Autorka dokázala vystihnout komunistický režim, ve kterém ale naštěstí nezabředla, pouze poukazuje na důležitá fakta. Neváhala sepsat také bouřlivý život na okraji společnosti. Nebojí se odhalovat prakticky nic, co se hrdinek týkalo, ať už jde o život v dané době či lidskou povahu.
Díky tomu na čtenáře také působí emoce, ovšem autorka si je nevynucuje. Nechává pocitům volný průběh a čtenář tak není ze čtení zdrcený nebo zbytečně vyšťavený. To opravdu oceňuji, protože napsat srdceryvnou četbu, která z člověka rve emoce, je podle mého snazší, než dát příběhu skutečnost a upřímnost. Autorka se zaměřuje na kontroverzní a společenská témata, mezilidské vztahy a lidskost jako takovou. Z knihy krásně vyplývá psychologie postav a jednotlivých činů. Romantika a láska je psána velmi reálně nenadlehčenou formou. Snílky to neuspokojí, ale každý čtenář si bude svým způsobem okouzlen.
"Tohle je všechno, panenko, všechno, co si jen budeš přát. Výšky a dálky, energie a rychlost, jako by tě poháněl elektrický proud myšlenky, které předbíhají jedna druhou a síla na vše, co si jen zamaneš. Koks."
Pro mě byl v knize trochu problém s přeskakováním textů. V jednu chvíli jsem byla s Beatou na cestě, v druhou se vracela ke vzpomínkám na rozhovor s matkou a pak jsme náhle dorazily do cíle. To bylo matoucí a nepříjemné, ale nemohu říct, zda to na každého bude působit stejně.
Musím upřímně říct, že tento román nebyl čtivo pro mě. Já jsem spíše přes fantasy, takže ačkoliv byla Panenka skvěle napsaná a velmi vhodně poukazovala na lidské osudy a skutečnost, na mě působila trochu zdlouhavě a nečetla se mi snadno. Pokud takové knihy máte v oblibě, Panenka si vás rozhodně získá a určitě nezapadne do průměru.
Nebojím se dílo Věry Kadlecové doporučit všem náročným čtenářům, jež touží po reálném příběhu lidských osudů, po emocích mezi slovy a upřímností v každém řádku.
"Poběžíme, kam nás nohy ponesou, celej svět nám leží u nohou a my si to užijeme, panenko!"
Knižní obálka: Fantastická. Vystihující. Kontroverzní a vábivá. Na první pohled si mě získala.

zdroj: http://podporujemeceskeautory.blogspot.cz/2016/10/recenze-panenka-vera-kadlecova.html

Včera jsem dočetla Vinu - máš můj hluboký obdiv. Tak skvělou českou knihu jsem nečetla už HODNĚ dlouho...

                              Barbora Dvorecká, autorka skvělých farmářských povídek "Doteky života"                                                                       


Přečetla jsem si knihy Panenka a Vina, obě jsou pěkné, čekám na další.

                                                                                                            Ilona Vosičková


Musím říct, že jsem mile překvapena, nejenže jsem ji za dva dny zhltla, tudíž jsem pak už neměla co číst..., ale musím uznat, že jsi si bravurně poradila s prolnutím dvojího vyprávění, téma bylo zajímavé, ve vyjadřování jsi nezapřela svůj styl uvažování a... víc nemusím psát, za mě se těším na druhou knihu a křičím!!!!!! Piš, piš, piš...

                                                                                                            Lenka Richterová


Obě knihy jsou´úžasné, četla jsem jedním dechem, všem čtenářkám doporučuji a ani jsem netušila, co v autorce dříme. Díky Věrko za krásné čtení.

                                                                                                           Jana Sokolová


Panenka a Vina. Tu první jsem četla před několika týdny, druhou jsem přečetla včera. Panenku bych ohodnotila slovy - strhující a šokující příběh. Ta druhá, Vina, která navazuje na Panenku - puzzle složené z příběhů jednotlivých postav. Když vložíte poslední díl, uvidíte celkový obraz... barevný, ukazující podstatu, odhalující charaktery lidí na jejich samotnou dřeň.

Uvidíte vzájemnou provázanost lidí a jejich osudů, tedy to, že nikdo není jen ostrov sám pro sebe, ale všichni jsme součástí velkého celku a vzájemně se ovlivňujeme. Negativně i pozitivně.

Zápory - poněkud mne rušil slang některých postav, ale chápu, že to byl záměr, který má podtrhnout charakter těch postav. A také jsem se občas ztrácela v pochopení, kdo je kdo. Sem tam jsem našla drobné překlepy a záměnu zájmen mě, mne s mi. Jinak nemám zásadnějších výhrad.

Celkově - nelituji, že jsem si obě knihy koupila, naopak lituji, že jsem je přečetla tak rychle a příběhy skončily.

                                                                                                           Dagmar Baránková

Chcete si přečíst mé knihy?Čte se jedním dechem! Kniha je skvělá nejen pro milovnice ženského psychologického románu. Nemohu jinak než vřele doporučit. Už se těším na pokračování! Gratuluji, paní Spisovatelko...

                                                                                                           Klára Grantz        


Lásku, drogy, sex, postupný rozklad osobnosti, ale i odsuzování a marné volání po pochopení dokázala autorka vystihnout autenticky, velmi přesným jazykem s citem pro zvažování, kdo je viník a kdo oběť.

Postupné rozkrývání všech okolností, příčin a důsledků, jež zavinily Evin pád, svědčí o dobře vystavěné kompozici novely, jež nese příznačný název - Panenka. Takhle totiž Evu oslovuje muž, který ji dohnal na kraj záhuby. Ale čtenáře po přečtení knihy také napadne, že Eva nebyla nic jiného než - panenka na hraní.

                                                                                                        Alena Sojková


Panenku jsem četla a je super, i Vinu, obě v elektronické podobě. Jsou to moc krásné knížky, doporučuji všem čtenářům. Opravdu se čtou jedním dechem, ani se mi nechtělo přestávat a když skončily, zdálo se mi, že bych chtěla ještě pokračování. Paní Věra by se asi mohla upsat.

                                                                                                       Miroslava Závodná                                                                                                     


Po přečtení Panenky jsem byla strašně ráda, že knihu mám. Upoutala mě od začátku do konce, vždy jsem se těšila na další pokračování příběhu Evy, která mi doslova vtrhla do srdce. Vřele doporučuji.

                                                                                                       Věra Šašková